tulejep206

Tuleje tylnej belki skrętnej w Peugeot 206 na czym polega naprawa – krok po kroku, ile kosztuje, czy warto wymieniać samodzielnie?

 

 

Choć od zejścia z linii produkcyjnej pierwszych egzemplarzy modelu Peugeot 206 minęło już 20 lat, to samochód ten nadal przyciąga swoją nowoczesną, atrakcyjną stylistyką. Jego największą zaletą są jednak niskie koszty eksploatacji. Samochód rzadko ulega awariom, a koszty części oraz napraw są stosunkowo niskie. Pod względem wykonania Peugeot 206 nie jest perfekcyjny, ale zalet ma znacznie więcej niż wad. Nie sposób przy tym pominąć jednego z podzespołów tego samochodu, łączącego w sobie jedno i drugie: wyjątkowe wartości jezdne z komfortem prowadzenia samochodu i dużą awaryjność.

 

Uszkodzona tylna belka peugeot 206 objawy

Łożyska igiełkowe występujące wewnątrz wahaczy są elementem szczególnie narażonym na uszkodzenia. Jeżeli w porę ich nie wymienimy, taki stan może doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest regeneracja tylnej belki

Nasze doświadczenie w naprawie, regeneracji i wymianie tylnej belki pozwala nam podpowiedzieć użytkownikom Peugeot 206 jak zauważyć pierwsze niepokojące objawy zużycia tylnej belki w ich samochodzie. Niewątpliwie najczęstszą oznaką usterki tylnego zawieszenia są pojawiające się odgłosy z tyłu auta, takie jak trzeszczenie, czy metaliczne skrzypienie. W wielu przypadkach, zwłaszcza tych bardziej zaawansowanych dochodzi do obniżenia się tyłu samochodu. Łatwe do zauważenia będzie również pochylenie się kół, wynikające ze zmiany geometrii. Jeżeli koła zaczną już obcierać się o nadkola, oznacza to że belka jest już poważnie uszkodzona. Jedynym wyjściem pozostaje wówczas regeneracja belki Peugeot 206 lub  jej całkowita wymiana

 

Naprawa tylnej belki Peugeot 206

Wymiana tulei tylnej belki Peugeot 206 nie należy do najbardziej skomplikowanych usług, jednak wymaga odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Proces ten można opisać w kilku podstawowych krokach.

W pierwszej kolejności zaczynamy od umieszczenia pojazdu na podnośniku, celem uzyskania swobodnego dostępu do elementów podwozia. Koła ściągamy, amortyzatory rozkręcamy. Następnie sprawdzamy ich stan pod kątem występowania wycieków oraz wymieniamy tulejki metalowo gumowe. Zdejmujemy  bęben hamulcowy. W przypadku systemu opartego na tarczach, odkręcamy zacisk hamulcowy i ściągamy tarcze.

Tylna belka wymiana tulei

Od demontażu belki dzielą nas już jedynie dwie długie śruby. Belkę należy koniecznie podeprzeć, a gdy już tym się zajmiemy, następną czynnością będzie wymiana tulei tylnej belki. W kolejnym kroku szlifujemy wszelkie nierówności powstałe w wyniku demontażu tulei. Gniazdo oraz tuleję smarujemy, a następnie wprasowujemy, kontrolując poprawność usadowienia w gnieździe. Dodajemy tuleje stożkową i umiejscawiamy tak, aby wystawała identycznie jak zużyta tuleja. Zanim przejdziemy do ponownego składania i montażu belki, warto jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie jak rozpoznać zużyte tuleje?

Uszkodzone tuleje objawy

Tuleje wahacza, zwane również silent-blockami, to tuleje metalowo-gumowe, izolujące wahacz. Pełnią one bardzo ważną funkcję, ponieważ są odpowiedzialne za połączenie zawieszenia z karoserią. To na nich spoczywa ciężar samochodu. A ich prawidłowe działanie wpływa na stabilność jazdy i precyzję prowadzenia pojazdu. W przypadku gdy są uszkodzone tuleje objawy zazwyczaj przejawiają się jako dość głośny stukot występujący podczas pokonywania nierówności oraz w postaci szarpania przy ruszaniu.

Montaż tylnej belki

Belkę składamy podobnie jak ją demontowaliśmy. W międzyczasie zabezpieczamy ją warstwą antykorozyjną. Całość skręcamy, pamiętając o układzie hamulcowym, który uprzednio sprawdzamy pod kątem występowania korozji. Zakładamy koła, sprawdzamy geometrię i samochód można już zestawić z podnośnika. Po zakończeniu procesu odbywamy jazdę kontrolną.

Serwis tylnej belki

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty kompleksowej naprawy tylnej belki w samochodzie Peugeot 206. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, wykfalifikowaną kadrę oraz zaplecze techniczne, pozwalające nam na przeprowadzenie zabiegu w ciągu zaledwie kilku godzin, a na wykonywane naprawy zawsze udzielamy gwarancji.