Peugeot

Choć Peugeot 206 posiada opinie trwałego, niezawodnego samochodu miejskiego, który zyskał bardzo duża popularność wśród kupujących, może sprawiać problemy z zawieszeniem, a dokładniej – z tylną belką. Jak sprawdzić, czy doszło do jej uszkodzenia, zanim konieczna będzie regeneracja lub wymiana części?


 

 

Co to jest tylna belka?

Tylna belka jest to rodzaj zawieszenia półzależnego, które stosowane jest w niektórych modelach francuskich samochodów. Choć najczęściej mówi się o tylnej belce w Peugeot 206, element ten występuje także w autach marki Citroen czy Renault.

Konstrukcja tego rodzaju zawieszenia oparta jest na dwóch wahaczach połączonych sztywną osią poprzeczną, która, co jest nietypowe, nie znajduje się na osi kół. Z tego względu istotnym elementem są też przeguby elastyczne, które mocują belkę do nadwozia. Natomiast regularnej wymianie powinny podlegać łożyska igiełkowe, wahacze, uszczelniacze, drążki skrętne, a także czopy tylnej belki w Peugeot 206.

Najważniejszą zaletą tylnej belki skrętnej jest to, iż zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu można stworzyć pojemny bagażnik w kompaktowych samochodowych. Dodatkowo jest prosta w montażu oraz demontażu, zawiera niedużą ilość elementów oraz minimalizuje tworzenie się zmian w geometrii kół.

Jeśli jednak samochód nie jest regularnie serwisowany, a objawy uszkodzenia tylnej belki są bagatelizowane, konieczne mogą okazać się kosztowne naprawy. Dlatego warto wiedzieć, jak im zapobiegać.

 

Objawy uszkodzenia tylnej belki w Peugeot 206

Na początku mamy złą wiadomość dla kierowców – pierwsze objawy zużycia zawieszenia we francuskich samochodach nie są zauważalne. Pojawiają się luzy na kole, które można zauważyć dopiero po umieszczeniu samochodu na podnośniku. Dlatego tak ważne są regularne, profilaktyczne wizyty – gdy dojdzie do pierwszych uszkodzeń, najczęściej konieczna jest tylko wymiana niedrogich elementów.

Jeśli jednak zużycie łożysk nie zostanie w porę zauważone, element ten zaczyna oddziaływać na sworznie wahaczy. Wtedy kierowca może zaobserwować najpierw delikatne popiskiwanie, a następnie stuki zawieszenia. Tył auta widocznie się też obniża, opony zaczynają obcierać o nadkole. Na tym etapie konieczna może okazać się regeneracja tylnej belki, a w ostateczności – jej wymiana.

Należy również wziąć pod uwagę, że do uszkodzenia tylnej belki skrętnej może dojść nie tylko w wyniku eksploatacji pojazdu, ale także kolizji, przy czym szczególnie groźne dla zawieszenia są uderzenia boczne, po których następuje zbyt duża rozbieżność kół tylnych.

 

Naprawa, regeneracja i wymiana tylnej belki w Peugeot 206

Jeśli samochód jest regularnie serwisowany, konieczne będą wyłącznie drobne naprawy tylnej belki w Peugeot 206, które polegają m.in. na wymianie zużytych łożysk. Producenci zalecają, aby taką diagnostykę wykonać każdorazowo po przejechaniu ok. 60 000 tys. km, chociaż specjaliści z doświadczonego warsztatu ocenią, kiedy konieczna będzie następna wizyta.

Gdy doszło już do poważniejszych uszkodzeń, należy zdecydować się na regenerację tylnej belki w Peugeot 206, co polega na kompleksowej wymianie zużytych podzespołów. W tym celu najpierw należy przeprowadzić badanie diagnostyczne – może okazać się, że nie wszystkie części trzeba zastąpić nowymi. Następnie tylną belkę poddaje się piaskowaniu, dzięki czemu możliwe jest m.in. usunięcie miejsc powstawania korozji.

Właściwy etap regeneracji polega na demontażu wahaczy oraz podstaw zawieszenia tylnego, wprasowaniu czopów. Następnie naprawie podlegają wahacze, montuje się nowe łożyska. Po wymianie niezbędnych elementów zawieszenie jest ponownie składane, sprawdza się także geometrię kół.

Wymianę tylnej belki w Peugeot 206 stosuje się wtedy, gdy ze względu na zakres zniszczeń, regeneracja nie jest możliwa. To najdroższy rodzaj naprawy tylnego zawieszenia, dlatego tak ważne jest systematyczne diagnozowanie pojazdu.

 

Ile kosztuje tylna belka do Peugeota 206?

Ceny tylnej belki w Peugeot 206 wahają się od ok. 350 do ok. 1000 zł, przy czym najtańsze elementy dotyczą używanych, zregenerowanych części, których montaż często nie jest zalecany. Do tego należy uwzględnić koszt wymiany, a także konieczność zakupienia innych podzespołów.

Z tego względu bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest kompleksowa regeneracja tylnej belki w Peugeot 206 w specjalistycznym warsztacie, której koszt zaczyna się od ok. 550 zł, a kończy w przedziale 800-850 zł. W cenę wliczone jest m.in. usunięcie wad powstałych w wyniku eksploatacji, a także wymiana łożysk czy czopów.

 

Zestaw naprawczy do tylnej belki w Peugeot 206

Jak zostało to na początku wspomniane, tylna belka jest rodzajem zawieszenia o nieskomplikowanej, zawierającej niewiele elementów konstrukcji. Z tego względu niektórzy decydują się na zakup zestawu naprawczego do tylnej belki w Peugeot 206, którego koszt wynosi ok. 100-200 zł. Czy opłaca się jednak samodzielnie dokonywać napraw? Niekoniecznie.

Już podczas samego demontażu przeprowadzonego przez niedoświadczoną osobę może dojść do uszkodzenia różnych podzespołów zawieszenia. Ponadto regeneracja czy wymiana wymaga użycia precyzyjnych, wytrzymałych narzędzi, które są droższe, niż uniwersalne zestawy oferowane w sklepach motoryzacyjnych. Ponadto do naprawy tylnej belki potrzebne jest doświadczenie, o czym świadczy chociażby konieczność powstawania warsztatów, które specjalizują się wyłącznie w tego typu naprawach.